مسابقه بین‌المللی ریاضی گاوس

کارل فریدیش گاوس

کارل فریدیش گاوس در تاریخ ۳۰ آوریل سال ۱۷۷۷ میلادی در شهر براونشوایگ آلمان متولد شد. این ریاضی‌دان آلمانی در زمینه‌های بسیاری همچون جبر، نظریه‌ی اعداد، نظریه‌ی ماتریس‌ها، آنالیز، هندسه‌ی نااقلیدس، آمار، فیزیک، ژئوفیزیک، مکانیک، الکترواستاتیک، نجوم، نقشه‌یرداری جغرافیایی، اپتیک و… آثار ارزشمندی از خود به جای گذاشته است. به دلیل فعالیت‌های بسیار او در ریاضیات، او را به عنوان یکی از برترین ریاضی‌دانان همه‌ی ادوار و شاید برترین آن‌ها می‌شناسند و به وی لقب” شاهزاده‌ی ریاضی‌دان” داده‌اند. گاوس در رساله‌ دکترای خود قضیه‌ی اساسی جبر را اثبات نمود. این قضیه‌ مهم می‌گوید که هر چند جمله‌ای درجه‌ی n، با به شمار آوردن ریشه‌های تکراری، دارای n جواب است. در سال ۱۷۹۹ گاوس ثابت کرد که اعداد مختلط یک میدان بسته‌ی جبری است. این امر در آن زمان بسیار مهم بود و از این روی قضیه‌ی اساسی جبر نام‌گذاری شد. گاوس تا آخر  عمر، سه اثبات دیگر برای قضیه‌ی اساسی جبرارائه کرد. گاوس در فیزیک نیز مقالاتی درزمینه‌ی نظریه‌ی لنزها و مویینگی داشت و همراه با ویلهلم وبر، فیزیکدان نامدار، برای ساخت دستگاه نوین مشاهده‌ی مغناطیس زمین و دگرگونی ‌های آن، فعالیت کرد. نخستین مقاله او در زمینه‌ی الکترومغناطیس در سال ۱۸۳۳ میلادی چاپ شد. ابزارهایی که آن دو اختراع کردند ” دستگاه الکترومغناطیس” و ” مغناطیس‌سنج بایفیلار” و “تلگراف الکترومغناطیسی” بود. گاوس در تاریخ ۲۳ فوریه ۱۸۵۵ میلادی در ۷۷ سالگی دارفانی را وداع گفت.

اهداف مسابقه

مسابقات گاوس فرصتی را برای دانش آموزان پایه‌های سوم تا هشتم فراهم کرده تا شما را با چشم انداز وسیع تری از ریاضیات به شیوه ای سرگرم کننده و در دسترس آشنا کند. مسائل جذاب و قالب چند گزینه ای، مسابقات گاوس را به فرصتی فوق العاده برای تمامی دانش آموزان این مقاطع تبدیل می کند تا علاقه خود را به آن افزایش دهند و در مورد قدرت ریاضی کنجکاو شوند.

نمای کلی مسابقه

دانش آموزان مقطع سوم ابتدایی تا هشتم امکان شرکت در این مسابقه را دارند.

این مسابقه شامل ۲۵ سوال چندگزینه‌ای می باشد.

استفاده از ماشین‌حساب مجاز است.

 طبق اخرین زمان اعلامی از جانب دانشگاه واترلوی کانادا، زمان آزمون ۶۰ دقیقه است.

 در هر کدام از مسابقات به دانش‌آموزی که بالاترین امتیاز بین شرکت کنندگان آن مسابقه در ایران را کسب نماید، گواهی دانش‌آموز نخبه ( Outstanding Achievement)  اعطا می‌گردد.

اسامی برخی از دانش‌آموزان برتر در سطح بین‌الملل به‌ صورت آنلاین در سایت دانشگاه واترلو انتشار می‌یابد.

نوع مدارک اعطایی

گواهی شرکت در آزمون

گواهی شرکت در آزمون به کلیه شرکت کنندگان اعطا می شود.
این مدرک به زبان انگلیسی بوده و دارای اعتبار بین المللی است.

دیپلم افتخار

به نفرات برتر مسابقات هر پایه تحصیلی دیپلم افتخار اعطا می شود.
این مدرک به زبان انگلیسی بوده و دارای اعتبار بین المللی است.

برنامه سالانه

آخرین فرصت ثبت نام

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان برگزاری آزمون

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

اعلام نتایج

۱۰ تیر ۱۴۰۲

محصولات مرتبط با آمادگی مسابقه بین‌المللی گاوس

دانش‌آموزان برای آمادگی در مسابقه گاوس می‌توانند از خدمات متنوع مجموعه‌ی نخبگان جوان بهره بگیرند. این خدمات عبارتند از: