مسابقه بین‌المللی ریاضی فرما

پیردو فرما

پیردو فرما در سال ۱۶۰۷ در نزدیکی شهر مونتوبان فرانسه متولد شد. ریاضی‌دانان فرانسوی که اغلب او را بنیانگذار نظریه اعداد مدرن می‌نامند. فرما به همراه رنه دکارت یکی از دو ریاضی‌دان برجسته نیمه اول قرن ۱۷ بود. او همچنین مستقل از دکارت، اصل اساسی هندسه تحلیلی را کشف کرد.  روش‌های فرما برای یافتن مماس‌های منحنی‌ها و نقاط مینیمم و ماکسیمم آن ها باعث شد تا به او به عنوان مخترع حساب دیفرانسیل شناخته شود. به علاوه، او از طریق مکاتبه با بلز پاسکال یکی از بنیانگذاران نظریه احتما ل، در ارتباط بود. فرما در ۱۲ ژانویه سال ۱۶۶۵ در کستر فرانسه درگذشت.

اهداف مسابقه

مسابقه فرما، فرصتی استثنائی برای دانش آموزان پایه یازدهم فراهم کرده است، تا آنها پتانسیل ریاضیات و نقش آن را در زندگی کشف نمایند. این مسابقه چند گزینه‌ای به گونه‌ای طراحی شده‌ تا هم برای کسانی که در گذشته تجربه شرکت در مسابقه‌های ریاضی را داشتند و هم برای کسانی که تجربه‌ای نداشتند، مفید، کاربردی و قابل حل باشد. این مسابقه می‌تواند به دانش آموزان کمک کند تا اعتماد به نقس خود را در زمینه ریاضیات افزایش دهند و همچنین محرک آنها برای کنکاش در ریاضیات است. بیشتر مسائل مسابقه، تفکر منطقی و توانایی حل مسئله ریاضی را آزمایش می کنند.

نوع مدارک اعطایی

گواهی شرکت در آزمون

گواهی شرکت در آزمون به کلیه شرکت کنندگان اعطا می شود.
این مدرک به زبان انگلیسی بوده و دارای اعتبار بین المللی است.

دیپلم افتخار

به نفرات برتر مسابقات هر پایه تحصیلی دیپلم افتخار اعطا می شود.
این مدرک به زبان انگلیسی بوده و دارای اعتبار بین المللی است.

نمای کلی مسابقه

دانش آموزان پایه یازدهم امکان شرکت در این مسابقه را دارند.

این مسابقه شامل ۲۴ سوال چندگزینه‌ای می باشد.

استفاده از ماشین‌حساب مجاز است.

 طبق اخرین زمان اعلامی از جانب دانشگاه واترلوی کانادا، زمان آزمون ۶۰ دقیقه است.

 در هر کدام از مسابقات به دانش‌آموزی که بالاترین امتیاز بین شرکت کنندگان آن مسابقه در ایران را کسب نماید، مدال افتخار اعطا می‌گردد.

اسامی برخی از دانش‌آموزان برتر در سطح بین‌الملل به‌ صورت آنلاین در سایت دانشگاه واترلو انتشار می‌یابد.

برنامه سالانه

آخرین فرصت ثبت نام

۲۸ بهمن ۱۴۰۲

زمان برگزاری آزمون

۱۱ اسفند ۱۴۰۲

اعلام نتایج

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

محصولات مرتبط با مسابقه بین‌المللی فرما

دانش‌آموزان برای آمادگی در مسابقه فرما می‌توانند از خدمات متنوع مجموعه‌ی نخبگان جوان بهره بگیرند. این خدمات عبارتند از:

دوره های پایه

اگه  میخوای نمره خوبی در آزمون های مدرسه بگیری و تسلط بهتری بر روی مفاهیم پایه کتاب درسیت داشته باشی؛ این دوره ویژه توئه. چرا که میتونی مطالب کتاب درسیت‌رو با روش‌های آموزش نوین ریاضی، خیلی کامل و با زبانی ساده، یاد بگیری. چی از این بهتر؟

دوره‌های پیشرفته

در این دوره مفاهیم به صورت پیشرفته و فراتر از مطالب کتاب درسی به شما آموزش داده میشه، اگه دنبال ارتقای سطحت در دروس پایه ریاضی هستی و میخوای از پس حل هر مسئله پیچیده‌ای بربیای؛ جای درستی اومدی! با این حال، یادت باشه این دوره‌های آموزشی، بدون تسلط بر مباحث پایه کتاب درسی، بازدهی آموزشی نداره؛ پس اگه میخوای بهترین استفاده‌رو ازشون داشته باشی، توصیه میشه تا با گذروندن دوره های پایه، آمادگی بالاتری برای شرکت در دوره‌های پیشرفته کسب کنی.

دوره‌های آمادگی آزمون فرما

دوره های آمادگی واترلو فزما ویژه دانش آموزان پایه یازدهمه و تورو برای شرکت در مسابقات بین‌المللی ریاضی دانشگاه واترلو آماده میکنه. هدف از این دوره، آشنایی با سطح سوالات و میزان پیچیدگی اونهاست. آزمون فرما تستیه و این دوره شامل حل نمونه سوالات سال های گذشته ، به همراه تدریس جامع و ارائه نکات کلیدی در حل مسائل، در سه سطح آسون، متوسط و پیشرفته آموزش داده میشه. 

به طور کلی مزایای این دوره‌های فوق شامل این موارده: