مسابقه بین‌المللی ریاضی کیلی

آرتور کیلی

آرتور کیلی در تاریخ ۱۶ اوت ۱۸۲۱ در شهر ریچموند انگلستان متولد شد این ریاضیدان بریتانیایی در زمینه‌های هندسه‌ی جبری و نظریه‌ی گروه‌ها فعالیت بسیار داشت و قضایای مهمی مانند قضیه‌ی کیلی_همیلتون از دستاوردهای وی در ریاضیات هستند. او به پیدایش مکتب ریاضی محض مدرن کمک بسیاری نمود و در ابداع نظریه‌ی ناورداها (این نظریه نقش مهمی در نظریه‌ی نسبیت آلبرت انیشتین ایفا می‌کند) نقش اساسی دارد. همچنین کیلی سهم عمده‌ای در هندسه‌ی n بعدی دارد و نظریه‌ی ماتریس ها از ابداعات وی است. وی موفق به کسب جوایز و مدال‌های بسیاری در رشته‌ی ریاضیات مانند جایزه‌ی اسمیت، مدال دمورگان، مدال پادشاهی و مدال کاپلی شد.آرتور کیلی در تاریخ ۲۶ ژانویه‌ی ۱۸۹۵ میلادی در ۷۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

اهداف مسابقه

مسابقه کیلی، فرصتی استثنائی برای دانش آموزان پایه دهم فراهم کرده است، تا آنها پتانسیل ریاضیات و نقش آن را در زندگی کشف نمایند. این مسابقه چند گزینه‌ای به گونه‌ای طراحی شده‌ تا هم برای کسانی که در گذشته تجربه شرکت در مسابقه‌های ریاضی را داشتند و هم برای کسانی که تجربه‌ای نداشتند، مفید، کاربردی و قابل حل باشد. این مسابقه می‌تواند به دانش آموزان کمک کند تا اعتماد به نفس خود را در زمینه ریاضیات افزایش دهند و همچنین محرک آنها برای کنکاش در ریاضیات است. بیشتر مسائل مسابقه، تفکر منطقی و توانایی حل مسئله ریاضی را آزمایش می کنند.

نوع مدارک اعطایی

گواهی شرکت در آزمون

گواهی شرکت در آزمون به کلیه شرکت کنندگان اعطا می شود.
این مدرک به زبان انگلیسی بوده و دارای اعتبار بین المللی است.

دیپلم افتخار

به نفرات برتر مسابقات هر پایه تحصیلی دیپلم افتخار اعطا می شود.
این مدرک به زبان انگلیسی بوده و دارای اعتبار بین المللی است.

نمای کلی مسابقه

دانش آموزان پایه دهم امکان شرکت در این مسابقه را دارند.

این مسابقه شامل ۲۴ سوال چندگزینه‌ای می باشد.

استفاده از ماشین‌حساب مجاز است.

 طبق اخرین زمان اعلامی از جانب دانشگاه واترلوی کانادا، زمان آزمون ۶۰ دقیقه است.

 در هر کدام از مسابقات به دانش‌آموزی که بالاترین امتیاز بین شرکت کنندگان آن مسابقه در ایران را کسب نماید، مدال افتخار اعطا می‌گردد.

اسامی برخی از دانش‌آموزان برتر در سطح بین‌الملل به‌ صورت آنلاین در سایت دانشگاه واترلو انتشار می‌یابد.

آخرین فرصت ثبت نام

۲۸ بهمن ۱۴۰۲

زمان برگزاری آزمون

۱۱ اسفند ۱۴۰۲

اعلام نتایج

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

محصولات مرتبط با مسابقه بین‌المللی کیلی

دانش‌آموزان برای آمادگی در مسابقه فرما می‌توانند از خدمات متنوع مجموعه‌ی نخبگان جوان بهره بگیرند. این خدمات عبارتند از:

دوره های پایه

اگه  میخوای نمره خوبی در آزمون های مدرسه بگیری و تسلط بهتری بر روی مفاهیم پایه کتاب درسیت داشته باشی؛ این دوره ویژه توئه. چرا که میتونی مطالب کتاب درسیت‌رو با روش‌های آموزش نوین ریاضی، خیلی کامل و با زبانی ساده، یاد بگیری. چی از این بهتر؟

دوره‌های پیشرفته

در این دوره مفاهیم به صورت پیشرفته و فراتر از مطالب کتاب درسی به شما آموزش داده میشه، اگه دنبال ارتقای سطحت در دروس پایه ریاضی هستی و میخوای از پس حل هر مسئله پیچیده‌ای بربیای؛ جای درستی اومدی! با این حال، یادت باشه این دوره‌های آموزشی، بدون تسلط بر مباحث پایه کتاب درسی، بازدهی آموزشی نداره؛ پس اگه میخوای بهترین استفاده‌رو ازشون داشته باشی، توصیه میشه تا با گذروندن دوره های پایه، آمادگی بالاتری برای شرکت در دوره‌های پیشرفته کسب کنی.

دوره‌های آمادگی آزمون کیلی

دوره های آمادگی واترلو کیلی ویژه دانش آموزان پایه دهمه و تورو برای شرکت در مسابقات بین‌المللی ریاضی دانشگاه واترلو آماده میکنه. هدف از این دوره، آشنایی با سطح سوالات و میزان پیچیدگی اونهاست. آزمون کیلی تستیه و این دوره شامل حل نمونه سوالات سال های گذشته ، به همراه تدریس جامع و ارائه نکات کلیدی در حل مسائل، در سه سطح آسون، متوسط و پیشرفته آموزش داده میشه. 

به طور کلی مزایای این دوره‌های فوق شامل این موارده: