2015/07/04

کتاب‌های آموزشی

حدود چهار قرن پیش، دکارت، ریاضی‌دان و فیلسوف فرانسوی، جمله‌ای گفت که احتمالا تا کنون بارها و بارها آن را شنیده‌اید.

این جمله به بیان بسیار روشن، وجود انسان را وابسته به نیروی اندیشیدن در او می‌داند. علم ریاضی در طول تاریخ، همواره عرصه‌ای برای تفکر در سطح متعالی و بروز اندیشه‌های نو در افراد مختلف بوده است. دانش ریاضی، گذشته از تاثیر عمیقی که بر سایر شاخه‌های علمی می‌گذارد و کاربردی که در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و هنری دارد، بستری است که توان اندیشیدن را در هر کس ارتقا می‌بخشد. لزوم وجود پایگاهی که به طور تخصصی به آموزش ریاضی در سراسر کشور بپردازد، دلیل تشکیل جریانی است که قصد دارد بستری برای تقویت نیروی تفکر در نسل جدید، فراهم کند. مجموعه‌ی نخبگان جوان با چنین نگاهی، به ارائه‌ی خدمات مختلف در زمینه‌ی آموزش ریاضی از جمله تالیف کتاب‌های مختلف و توزیع آن در سراسر کشور پرداخته است. انتشارات «نخبگان جوان» با هدف یاری رساندن به دانش‌آموزان در فراگیری هر چه بهتر ریاضی و ارتقاء سطح هوش و خلاقیت در آنان به انتشار مجموعه‌ی متنوعی از کتاب‌های آموزش ریاضی به شیوه‌ی خودآموز اقدام نموده است. این کتاب‌ها با بهره‌گیری از شیوه‌های آموزش نوین در دنیا توسط مؤلفین متخصص در امر آموزش ریاضی تالیف می‌شوند.

کتاب‌های انجمن شامل سه دسته‌ی کلی به شرح زیر است:

  1. کتاب‌های گام برتر و گام طلایی
  2. کتاب‌های کلاسیک
  3. کتاب‌های واترلو

در ادامه به توضیح مختصری درباره این کتاب‌ها می‌پردازیم.

تلاش مولفین انجمن در نگارش کتاب‌های گام برتر ارائه‌ی مفاهیم ریاضی با بیانی روشن و زبانی ساده برای دانش‌آموزان و پوشش کامل مطالب کتاب درسی آموزش و پرورش است. این کتاب‌ها در برگیرنده‌ی تمام مطالب کتاب درسی هستند و با در نظر گرفتن مطالب آموزشی مرتبط با هر پایه، تلاش می‌کنند مطالب درسی را در سطحی فراتر به دانش‌آموزان آموزش دهند و آن‌ها را در یادگیری عمیق‌تر این مباحث به صورت خودآموز یاری کنند. این کتاب‌ها علاوه بر پوشش محتوای کتاب ریاضی آموزش و پرورش در هر مقطع، با بیان مطالب جالب و حل مثال‌های خلاقانه، سطحی فراتر از کتاب‌های درسی را به خوانندگان محترم عرضه می‌کنند. لازم به ذکر است، به کارگیری طراحی و تصویرسازی‌های جذاب در توضیح مطالب به منظور ترغیب و تشویق دانش‌آموزان در مطالعه این کتاب‌ها صورت گرفته است.

 

مجموعه کتاب‌های گام طلایی سطح پیشرفته‌تری از کتاب‌های آموزش ریاضی است و بر اساس مباحث بنیادین ریاضی، هوش و خلاقیت و با هدف پوشش آزمون‌های ورودی مدارس تیزهوشان، مدارس نمونه و آمادگی جهت المپیادها و مسابقات ریاضی تألیف شده‌ است. تلاش مولفان این کتاب‌ها ارائه‌ی سرمشق مناسبی برای حل مسئله‌های گوناگون ریاضی است.

کتاب‌های کلاسیک با هدف تقویت سطح علمی دانش‌آموزان در موضوعات مختلف ریاضیات و یادگیری عمیق‌تر مباحث آن به آموزش ریاضی به صورت  تفکیک  بر اساس موضوع تهیه و تدوین شده‌اند. در هر کدام از این کتاب‌ها به تفصیل به توضیح موضوع  مورد بحث پرداخته‌اند و تمرینات  متنوع و مختلفی به همراه پاسخ تشریحی آنها ارائه‌ شده است.

کتاب‌های واترلو شامل ترجمه‌ی آزمون‌های سالانه‌ی واترلو به همراه پاسخ تشریحی آن‌ها می‌باشند و به منظور ایجاد آمادگی در دانش‌آموزان برای شرکت در آزمون‌های بین‌المللی واترلو منتشر می‌شوند.

امید تمامی اعضای نخبگان جوان در تولید و نشر این کتاب‌ها، ایجاد مسیری است که دانش‌آموزان در آن در جهت فهم عمیق‌تر مفاهیم ریاضی، به راحتی گام بردارند.

 

9 thoughts on “کتاب‌های آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *