مسابقه بین‌المللی ریاضی پاسکال

بلز پاسکال

بلز پاسکال در تاریخ ١٩ ژوئن ١۶٢٣ در شهر کلرمون فران فرانسه متولد شد. این دانشمند فرانسوى در رشته هاى ریاضى، فیزیک، فلسفه و الهیات فعالیت داشت. یاسکال نقش مهمى در هندسه‌ى تصویرى و ساخت ماشین حساب‌های مکانیکی که در واقع مقدمه‌ى پیدایش مهندسى کامییوتربوده، داشت. وى رساله‌اى به نام “در باب مثلثات حساب” نوشته است که در آن جدولى براى ضرایب دوجمله‌اى که امروزه به نام مثلث پاسکال و یا مثلث خیام_یاسکال مشهور است، شرح داده است. او رساله دیگرى درباب مباحث مخروطى نوشت که بخش اعظم آن تاکنون از بین رفته است ولى یک نتیجه‌ى مهم آن که به قضیه‌ى پاسکال معروف است، به جاى مانده است. پاسکال با مکاتباتی که با فرما داشت، تئوری احتمالات در ریاضی و مباحتى همون نظریه‌ى امید ریاضى را بنیان نهاد. بلز پاسکال در تاربخ ١٩ آکوست ١٣ در ٣٩ سالکى دار فانى را وداع گفت.

اهداف مسابقه

مسابقه پاسکال، فرصتی استثنائی برای دانش آموزان پایه نهم فراهم کرده است، تا آنها پتانسیل ریاضیات و نقش آن را در زندگی کشف نمایند. این مسابقه چند گزینه‌ای به گونه‌ای طراحی شده‌ تا هم برای کسانی که در گذشته تجربه شرکت در مسابقه‌های ریاضی را داشتند و هم برای کسانی که تجربه‌ای نداشتند، مفید، کاربردی و قابل حل باشد. این مسابقه می‌تواند به دانش آموزان کمک کند تا اعتماد به نفس خود را در زمینه ریاضیات افزایش دهند و همچنین محرک آنها برای کنکاش در ریاضیات است. بیشتر مسائل مسابقه، تفکر منطقی و توانایی حل مسئله ریاضی را آزمایش می کنند.

نوع مدارک اعطایی

گواهی شرکت در آزمون

گواهی شرکت در آزمون به کلیه شرکت کنندگان اعطا می شود.
این مدرک به زبان انگلیسی بوده و دارای اعتبار بین المللی است.

دیپلم افتخار

به نفرات برتر مسابقات هر پایه تحصیلی دیپلم افتخار اعطا می شود.
این مدرک به زبان انگلیسی بوده و دارای اعتبار بین المللی است.

نمای کلی مسابقه

دانش آموزان پایه نهم امکان شرکت در این مسابقه را دارند.

این مسابقه شامل ۲۴ سوال چندگزینه‌ای می باشد.

استفاده از ماشین‌حساب مجاز است.

 طبق اخرین زمان اعلامی از جانب دانشگاه واترلوی کانادا، زمان آزمون ۶۰ دقیقه است.

 در هر کدام از مسابقات به دانش‌آموزی که بالاترین امتیاز بین شرکت کنندگان آن مسابقه در ایران را کسب نماید، مدال افتخار اعطا می‌گردد.

اسامی برخی از دانش‌آموزان برتر در سطح بین‌الملل به‌ صورت آنلاین در سایت دانشگاه واترلو انتشار می‌یابد.

مسابقه پاسکال، کیلی و فرما، دانشگاه تهران

برنامه سالانه

آخرین فرصت ثبت نام

۲۸ بهمن ۱۴۰۲

زمان برگزاری آزمون

۱۱ اسفند ۱۴۰۲

اعلام نتایج

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

محصولات مرتبط با مسابقه بین‌المللی پاسکال

دانش‌آموزان برای آمادگی در مسابقه پاسکال می‌توانند از خدمات متنوع مجموعه‌ی نخبگان جوان بهره بگیرند. این خدمات عبارتند از:

دوره های پایه

اگه  میخوای نمره خوبی در آزمون های مدرسه بگیری و تسلط بهتری بر روی مفاهیم پایه کتاب درسیت داشته باشی؛ این دوره ویژه توئه. چرا که میتونی مطالب کتاب درسیت‌رو با روش‌های آموزش نوین ریاضی، خیلی کامل و با زبانی ساده، یاد بگیری. چی از این بهتر؟

دوره‌های پیشرفته

در این دوره مفاهیم به صورت پیشرفته و فراتر از مطالب کتاب درسی به شما آموزش داده میشه، اگه دنبال ارتقای سطحت در دروس پایه ریاضی هستی و میخوای از پس حل هر مسئله پیچیده‌ای بربیای؛ جای درستی اومدی! با این حال، یادت باشه این دوره‌های آموزشی، بدون تسلط بر مباحث پایه کتاب درسی، بازدهی آموزشی نداره؛ پس اگه میخوای بهترین استفاده‌رو ازشون داشته باشی، توصیه میشه تا با گذروندن دوره های پایه، آمادگی بالاتری برای شرکت در دوره‌های پیشرفته کسب کنی.

دوره‌های آمادگی آزمون پاسکال

دوره های آمادگی واترلو پاسکال ویژه دانش آموزان پایه نهمه و تورو برای شرکت در مسابقات بین‌المللی ریاضی دانشگاه واترلو آماده میکنه. هدف از این دوره، آشنایی با سطح سوالات و میزان پیچیدگی اونهاست. آزمون پاسکال تستیه و این دوره شامل حل نمونه سوالات سال های گذشته ، به همراه تدریس جامع و ارائه نکات کلیدی در حل مسائل، در سه سطح آسون، متوسط و پیشرفته آموزش داده میشه. 

به طور کلی مزایای این دوره‌های فوق شامل این موارده: